Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka


Přejdi na obsah

Stonožkové oslavy

Výsledky sportovní, výtvarné a literární soutěže jsou uvedeny na konci této stránky.

I když 13. května 2010 počasí v celé republice nepřálo jakýmkoliv oslavám, nad pražskou Juliskou se rozsvítilo sluníčko. Sjelo se sem totiž více než 2000 stonožkových dětí a pedagogů na oslavy 20. výročí založení Stonožky a 10. výročí spolupráce s Armádou České republiky a byla by velká smůla, kdyby se museli všichni krčit pod deštníky.
Přesně ve 13.00 hod. za zvuku slavnostní fanfáry vpochodovala na plochu jednotka vojáků, která přinesla vlajku České republiky. Na jevišti se objevili zástupci obou oslavenců - za Stonožku paní Běla, za AČR náčelník Generálního štábu AČR generál Vlastimil Picek, náměstek ministra obrany František Padělek a stonožkový generál Josef Šíba. V krátkých uvítacích projevech přivítali všechny přítomné - stonožkové děti, pedagogy a vzácné hosty, mezi nimiž byli prezident Human Rights Foundation pan Thor Halvorssen, zástupci Řádu sv. Lazara Jeruzalémského pánové Ondřej Vanke a Petr Řehoř, starosta městské části Praha 6 Mgr. Tomáš Chalupa, dlouholetí stonožkoví přátelé a spolupracovníci gen. Josef Prokš, gen. Michal Pažúr, plk. Petr Milčický a mjr. Karel Kout, zástupci stonožkové školy z norského Roren, viceprezidentka Stonožky paní Astrid Hagen Huerta, "stonožkový tým" 4. kontingentu AČR v Afghánistánu včele s kpt. Ladou Kovářovou, stonožkový spolupracovník 5. kontingentu v Afghánistánu por. Lukáš Kubiček a mnoho dalších. Mezi gratulanty byl i bývalý prezident ČR a první stonožkový patron Václav Havel, který zaslal zvukový záznam své zdravice.
Všichni ve svých projevech připomněli nejdůležitější společné projekty. Vysoce ocenili roli Stonožky v pomoci dětem ve válkou postižených oblastech světa. Zástupci armády zdůraznili, jak velice si váží spolupráce s hnutím a že i v dalších letech může Stonožka počítat s jejich spoluprací. Zástupci Řádu sv. Lazara Jeruzalémského předali paní Běle ocenění - Pamětní zlatou schwarzenbergskou medaili. Zároveň předali i symbolický šek na 50 000,- Kč, které jsou určeny na opravu školy v afghánském distriktu Lógar. Poté paní Běla předala tento šek i další - stonožkový - na 20 000,- USD por. Lukáši Kubičkovi. Ze stonožkových peněz bude také hrazena pomoc dětem v afghánském Lógaru. Zároveň tam poputují i tisíce balíčků pastelek, které děti přivezly na Julisku pro své afghánské kamarády. Prezident Human Rights Foundation pan Thor Halvorssen pak pozdravil všechny stonožkové děti a zdůraznil, co pro afghánské děti jejich pomoc znamená a jak vysoce si váží práce všech "stonožek".
O Stonožce a práci stonožkových dětí byl uveřejněn jeho článek v zahraničním tisku. Pro jeho zobrazení klikni zde.
Poté začala další část programu. Nejdříve předvedla čestná jednotka armády pořadová cvičení se zbraněmi. Je až neuvěřitelné, co dokázali předvést, a jejich vystoupení bylo oceněno bouřlivým potleskem. Poté vběhli na plochu vojenští psovodi se svými psími svěřenci. Předvedli ukázky zadržení pachatele a cviky poslušnosti. Ke konci jejich vystoupení už bylo slyšet motory přibližujícího se vrtulníku, ze kterého seskočilo osm armádních výsadkářů. Následovala soutěž v atletickém víceboji - skoku do dálky z místa a štafetovém běhu na 4 x 60 metrů. Výkony všech 25 školních týmů byly velmi vyrovnané. Tabulka výsledků je uvedena níže. Následovaly ukázky aktivit žáků ze stonožkových škol. Bylo možno vidět gymnastky ze ZŠ Humpolec, tanečníky ze Zubří v představení street dance, divadelní soubor ze ZŠ Spálené Poříčí se zkráceným představením muzikálu Čertovská pohádka, gymnastky ze ZŠ Petřiny - jih se sestavami sportovního aerobiku a kapely ze 15. ZŠ Plzeň The Undercovers a Treska. Během sportovních soutěží i kulturního programu se mohly děti nechat zkrášlit ve středisku bodypaintingu Gymnázia Jiřího Ortena z Kutné Hory.


Poté již vystoupili hosté. Houslista Michael Hejč zahrál na elektrické housle ukázky ze svého repertoáru, operní zpěvák Adam Plachetka, bývalý stonožkový žák, zazpíval árii z Mozartovy opery Figarova svatba. Příjemným překvapením byl i Petr Blecha, přední make-up artist firmy Lancome a bývalý stonožkový žák. V podvečer pak začal velký koncert - nejdříve zpívala Tereza Vágnerová, poté Pepa Vágner a na závěr Ben Cristovao. Publikum aplaudovalo po každé písničce a podnikalo divoké útoky na umělce v touze získat jejich autogram. Vůbec nikomu nevadilo, že už se počasí ochladilo.
A nastal čas se rozloučit. Na jevišti se objevil dětský sbor z Loštic, Pepa Vágner, paní Běla, gen. Šíba, Astrid Hagen Huerta, plk. Petr Milčický, kpt. Lada Kovářová a por. Lukáš Kubiček a zazněla stonožkové hymna "Never Be Alone". Při jejích tónech se rozvinilo hlediště stovkami rukou. Slavnostní odpoledne ukončil nádherný ohňostroj.
Dovolte nám poděkovat organizátorům slavnostního setkání - paní Aleně Kotkové, panu Jiřímu Šimicemu a členům Armádního sportovního střediska Dukla, kteří při přípravách této akce strávili mnoho a mnoho dní a bezesných nocí.Výsledky sportovních soutěží

1. Petřiny, Praha
2. Humpolec
3. Kanice
4. Náměšť nad Oslavou
5. Damníkov
6. Litomyšl, U Školek
7. Postoloprty
8. Dolní Bukovsko
9. Ostrov u Karlových Varů
10. Hranice-Drahotuše MŠ
11. Nýřany
12. Boskovice 1. ZŠ
13. Spálené Poříčí
14. Zásmuky
15. Chotěšov
16. Dřevohostice
17. Český Krumlov, Za Nádražím
18. Kouřim
19. Plumlov
20. Želiv
21. Opatov v Čechách
22. Příbram
23. Ledeč nad Sázavou
24. Středokluky
25. Plzeň 15. ZŠ

Výsledky literární soutěže

Kategorie "Můj nejlepší učitel"
1. Jana Smrčková, ZŠ Kladská, Praha
2. Martin Diviš, ZŠ Karla st. ze Žerotína, Bludov
3. Jakub Dlouhý, ZŠ Dr. M. Tyrše, Hlučín

Kategorie "Stonožka a vojáci v misích"
1. Vojtěch Bill, ZŠ Zubří
2. Štěpán Nohavica, ZŠ Zubří
3. Kryštof Kazbunda, ZŠ Dr. M. Tyrše, Hlučín
Výtvarná soutěž

Kategorie "Můj nejlepší učitel"
(přišlo přes 100 prací, proto 3 kategorie)

I. stupeň
1. Matěj Řezníček, ZŠ Prakšice
2. Vladimíra Vávrová, ZŠ Stará Turá
3. Klára Fialová, ZŠ Dřevohostice

6.-7. třída
1. Filip Šlapal, ZŠ E. Zátopka Kopřivnice
2. Jitka Křížová, ZŠ Dřevohostice
3. Adéla Pokoráková, ZŠ Zubří

8.-9. třída
1. Karolína Šimurdová, ZŠ Zubří
2. Martin Slížek, ZŠ E. Zátopka Kopřivnice
3. Klára Hývnarová, ZŠ E. Zátopka Kopřivnice

Kategorie "Stonožka a vojáci v misích"
1. Blanka Prokešová, ZŠ a MŠ Hranice - Drahotuše
2. Marek Soudeček, ZŠ Aléská Bílina
3. Tereza Humešová, ZŠ Ch. G. Masarykové, Lány

Velmi se omlouváme, ale objektivní příčiny znemožnily vyhlášení výsledků těchto soutěží na slavnosti na Julisce. Diplomy obdrží vítězové do konce školního roku poštou.
Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku