Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka


Přejdi na obsah

Stonožka 2008 aneb když děti chtějí

Podzimní stonožkový týden na ZŠ Npor.Loma byl v tomto školním roce naplánován a vyhlášen na týden od 20. do 24. října. Akce na podporu tohoto hnutí však probíhaly malinko před i po tomto termínu.Ale od začátku.
Když probíhá něco již po dvanácté, je jasné, že se ví, co a jak. Když však pracujete ve škole, pak jsou tu stále nové tváře, stále nové děti. A tak první informace o Stonožce proběhla na schůzce žákovského parlamentu. Velmi akčně se k akci postavily 9. ročníky, které opravdu prokázaly velkou míru samostatnosti, spolehlivosti a schopnosti postarat se o zdárný průběh akce. Jednak se 9.B vypravila do zahradnické školky, kde v sobotu dopoledne spolu s třídním učitelem prací na poli vydělala velmi slušnou částku, a jednak 9.A zorganizovala dvě zábavná odpoledne, která byla úspěšná nejen finančně, ale hlavně velmi pozitivně hodnocena dětmi.

V pátek 24. října začalo zábavné odpoledne pro 1. stupeň a děti, které přišly, přispěly na Stonožku jednak vstupným a jednak samozřejmě svou ochotou sportovat, bavit se a být spolu. Naši deváťáci potřebovali od svých učitelů tento i následující pátek jediné - dozor. Nadšené děti soutěžily a přihlížející rodiče byli určitě spokojeni pohledem na své potomky. Reakce jednoho z dětí je výstižná: „Nejlepší atrakce byla ta s rukavicí a papírem, všechny se mi ale líbily a líbilo se mi, jak to bylo zařízené.“ (žák 4. ročníku).
Druhé páteční odpoledne mělo program nabitější, no zabavit děti z 2.stupně bývá poněkud náročnější. Začátek obstaral velmi atraktivní zápas ve volejbale, kde proti sobě nastoupili učitelé a zástupci žáků z 9. tříd a sportovní klání doplňovaly velmi osobité úbory - pyžama.
Následovaly turnaje ve florbale, streetballe, vystoupení skupiny Capoieira no a na závěr diskotéka. Během celého odpoledne byl zajištěn bufet, ve kterém bylo k snědku velmi mnoho dobrůtek připravených buď maminkami, nebo samotnými děvčaty z 9. tříd, a také minerálky a kofola. Konec akce byl naplánován na půl osmou, tak se také stalo, bez nejmenších problémů byla uklizena tělocvična, vše bylo uzamčeno a unavené, ale velmi, velmi spokojené tváře našich mladých organizátorů dávaly tušit, že jsou se sebou opravdu spokojeni. Kromě těchto, zajisté nejúspěšnějších akcí, proběhlo na celé škole již tradiční malování přáníček - na 1. i 2. stupni, tato pak byla prodávána na třídních schůzkách nebo na ulicích našeho města. Ta nejkrásnější byla jako vždy odeslána do Norska. Do kasiček přispěli i tentokrát zaměstnanci DEC Plastu, velkou účast projevili náhodní chodci ve městě, kteří byli osloveni našimi žáky.

Turnaj v přehazované 7. ročníků si také získal své příznivce a vstupným či startovným přispěli žáci do sbírky. Naši malí - 1.stupeň, pečlivě sbírali padesátníky, do kasiček házeli uspořené korunky a přinesli své plyšáky, které nabídli k prodeji na naší již osvědčené akci, ale mnozí si je hned vzápětí utíkali koupit. No a tím, že přišli na akce, které pro ně pořádali jejich starší kamarádi, vyjádřili svou podporu samozřejmě a transparentně.
Vrátím se na závěr ke svému nadpisu. Je to opravdu tak, že když děti chtějí, je radost s nimi pracovat, je radost je vést a pak je velmi krásné prožívat s nimi jejich úspěch, který se stává tak úspěchem i naším. Není to vůbec špatné s naší generací dětí, mají smysl pro poctivost, dovedou soucítit, dovedou se nadchnout pro dobrou věc, dovedou poděkovat a dovedou pomoci. To, že je na stonožkovém kontě tato částka 16 300,- Kč je sice pěkné, ale když víme, jak byla utvořena, je nám z toho pěkně dvojnásobně.
Na závěr chceme poděkovat všem, kteří nám pomohli s naším stonožkovým týdnem a musíme konstatovat, že letos děti ukázaly, že umí stát na vlastních nohou.

Mgr. Vladislava Strnadová
ZŠ Npor.Loma, Příbor

Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku