Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka


Přejdi na obsah

Stonožkový týden v Plumlově

V týdnu od 1. prosince do 5. prosince probíhal na ZŠ v Plumlově již 17. ročník Stonožkového týdne. Tentokrát však měla tato tradiční humanitární sbírka hnutí Na vlastních nohou - Stonožka jednu zvláštnost. V minulých letech jsme byli zvyklí na říjnový termín, ten byl letos nahrazen prvním adventním týdnem. „Stonožkové dny tentokrát vzbudily takový ohlas, že příští rok budeme uvažovat o přesunu literárně-hudebního pásma žáků do velké tělocvičny, abychom uspokojili všechny návštěvníky,“ zhodnotila ředitelka školy Dagmar Zapletalová.


První prosincový týden patřil na plumlovské základní škole Stonožce. Vše vypuklo v úterý 2. prosince. Těsně po půl čtvrté zcela zaplněný vestibul sledoval vernisáž prodejní výstavy prací žáků, rodičů a přátel školy. Po krátkém uvítání se všichni přítomní oddali příjemným tónům houslí. Do období baroka nás pozval nejdříve žák osmé třídy a posluchač nultého ročníku konzervatoře v Kroměříži Jakub Stoklasa. Po něm převzal taktovku bývalý žák plumlovské základní školy Martin Pištěk, který šestým rokem studuje hru na housle na kroměřížské konzervatoři. To, jak vládne houslím, předvedl při skladbách Bacha a Paganiniho. Krásné vystoupení příjemně naladilo návštěvníky a ti se dočkali slavnostního otevření výstavy, na níž si mohli vybrat z nepřeberného množství kalendářů, pexes, batikovaných triček a šátků, keramiky a sladkých drobností.


Příchodem šestnácté hodiny začalo v prostorách malé tělocvičny pásmo pohádek, písní, básní a scének s názvem „Adventní setkání aneb Stonožka se sem tam mihne“. Výtvarný kroužek Babinec na úvod předvedl módní přehlídku klobouků a batikovaných triček. Poté se už rozjel velký kolotoč vystoupení, jehož vrcholem se nepochybně stalo ztvárnění pohádky s výchovným podtextem O sněhulákovi, který mluvil pimprdlónsky. Žáci 4.B třídy pod vedením třídní učitelky Jany Zelené, která si sama napsala scénář, předvedli, že není důležité, jak člověk vypadá, ale to, jak mluví a jak se chová. Velký závěrečný potlesk pyšných rodičů patřil všem vystupujícím.


Ve čtvrtek odpoledne si žáci devátého ročníku připravili pro své spolužáky Stonožkovou diskotéku, na které předvedli své taneční umění mnozí žáci školy. Tečku za týdnem hudby, tance a divadla udělal v pátek příchozí Mikuláš. Utržené peníze škola zčásti pošle na humanitární hnutí Na vlastních nohou, ale také finančně podpoří vybranou charitativní akci v regionu. Dagmar Zapletalová na závěr dodala: „Chtěla bych poděkovat rodičům za podporu a pomoc, dětem za jejich krásné vystoupení a učitelům za trpělivost a nácvik.“
Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku